Trotec Speedy 300 flexx – kombinovaný CO2 a vláknový laser

Výjimečný laserový systém s integrovaným CO2 i vláknovým laserem

Our experts
are ready to help

Jedna mechanika, dva laserové zdroje, nekonečné množství využití.

Unikátní Speedy 300X je laserová gravírka extra třídy. Poskytuje exxtra rychlost a maxximální flexxibilitu ve vašich aplikacích. Značit a gravírovat může prakticky cokoli: od plastů nebo dřeva po sklo nebo kov, a navíc předměty, složené ze dvou různých materiálů, můžete značit dokonce najednou. Je to poprvé, kdy jsou CO2 a vláknový laser integrovány do Speedy.

Rozšiřte vaše obchodní aktivity.

… se Speedy 300X, univerzálním laserovým řezacím a gravírovacím strojem. Použití obou laserových zdrojů v jedné úloze bez nutnosti výměny laseru, čočky nebo ručního zaostřování. Speedy 300X se zrychlením 5G a maximální rychlostí 355 cm/s je skutečně impozantní – zajišťuje maximální produktivitu uživatelům strojů Trotec.

Speedy 300X je výjimečný laserový systém s možností integrace CO2 trubice i vláknového laseru. Navíc je možné druhý laserový zdroj nainstalovat do laseru až dodatečně, čímž je Speedy 300X nejvíce flexxibilním řešením v oblasti laserů. Můžete upgradovat kdykoliv chcete – to znamená, že si můžete koupit Speedy 300C s CO2 trubicí a přidat vláknový laser ve chvíli, kdy ho budete potřebovat. S tímto laserem lze výrazně ušetřit čas, jelikož dva materiály mohou být zpracovány v jediné úloze. Lze s ním popisovat, gravírovat a řezat všechny druhy materiálů. Rozšiřte Váš byznys a nabídněte nové produkty a služby!

Basic set-up

The working table is ferro-magnetic over the entire surface. This means that you can simply use magnets to hold thin materials, such as paper, foils or films, in place.
Find more
Ensures higher productivity and lower running costs thanks to minimum maintenance and optimal protection against dust.
Find more
Innovative laser software that offers maximum operator comfort for preparing your laser jobs. Laser engraving and laser cutting will be as easy as child's play.
Find more
The laser pointer indicates exactly by a red dot where the beam of the laser machine will hit the material.
Find more
With the Software Autofocus, the laser beam is focused for laser engraving, laser marking and laser cutting with just one press of the button.
Find more
Improves the laser engraving on many materials while also protecting the optics of the laser engraving machine.
Find more
Light barriers for optimal adjustment of working height and focusing.
Find more
Provides optimum protection against dust penetration as it seals the engraving compartment.
Find more
Intelligent cutting with Trotec IPC With the novel laser control module, speed and acceleration are dynamically adapted depending on the cutting path. The process time and the quality of the cutting results are significantly improved.
Find more
Atmos exhaust systems filter particles and odors. They set new standards in terms of comfort during handling, efficiency, and running costs.
Find more
Sends feedback messages from the laser to the computer. This allows you to control essential functions directly from the computer.
Find more
The resonator body where the laser radiation is generated is made of 100% ceramic. CeramiCore® stands for reliability, high engraving quality and longevity.
Find more
With the flexx-function CO2 and fiber laser can alternately be activated in only one laser machine with a click of the mouse.
Find more
Při dělení materiálů lze volitelně použít řezací stůl Honeycomb. Použitím řezacího stolu se omezují zpětné odrazy od pracovního stolu, které mohou způsobit poškození spodní části řezaného materiálu.
Find more
The trolley table converts your Speedy into a standing unit. Also available with storage shelf for essential materials.
Find more

Optional accessories

Postscript Converter: Converts postscript formats (EPS, PS, PDF, BMP, JPEG, TIFF) to files that can be processed by laser.
Find more
Perfect cutting of printed materials assisted by a camera system and optical registration mark detection.
Find more
Monitors the temperature in the engraving compartment and thus reduces the flame risk during laser cutting.
Find more
Prefilters: Pre-separators for high-dust laser engraving and cutting applications Trotec offers an exhaust system specially designed for engraving or cutting of materials that produce a great amount of dust, such as e. g. wood or stamp rubber. In addition to the exhaust system, we recommend the use of a pre-filter, a so-called pre-separator. This exhaust system has been designed specifically …
Find more
Vodní chladič zabraňuje kolísání výkonu laseru ve složitých klimatických podmínkách.
Find more
Trotec Atmos Duo exhaust system is designed for lasers Trotec Speedy 300, Speedy 400, Speedy 500 and Speedy 1500. Electronics allows to control the device using a laser engraving machine from software A.D. Logic. Exhaust activity is monitored by software and operator is informed on time about eg. a state of filters and automatically prompts you to change them. The two-stage cleaning system - a …
Find more
Trotec Atmos Mono exhaust system is designed to Trotec lasers for the production of rubber stamps. Electronics allows to control the device using a laser engraving machine from software A.D. Logic. Exhaust activity is monitored by software and operator is informed on time about eg. a state of filters and automatically prompts you to change them. The two-stage cleaning system - a compact dust …
Find more
Find the right lens for achieving optimal results during laser engraving or laser cutting with Trotec laser machines.
Find more
Mechanický předfiltr k laseru je vhodný zejména pro výrobce razítkových štočků. Pasivní zařízení s vysokým stupněm filtrace se zapojí mezi laser a odsávač a jeho úkolem je zachytit co největší množství prachu a prodloužit tak životnost hlavního mechanického filtru v odsávači.
Find more
Jednotka je určena pro značení a gravírování válcových předmětů.
Find more
Univerzální samostředící sklíčidlo, které je upraveno pro namontování na standardní rotátor Trotec. Sklíčídlo umožňuje nejen přímo upínat předměty, ale i nejrůznější adaptéry, držáky, apod.
Find more
The vacuum table holds the material in place on the work table and reduces the handling effort during fastening of the material.
Find more