Trotec Speedy 100C – CO2 gravírovací a řezací laser

Univerzální CO2 gravírka, která roste s vaší firmou.

Our experts
are ready to help

Laser, který roste s úspěchem vašeho podnikání.

Speedy 100 je první CO2 laserový stroj, který může růst s úspěchem vašeho podnikání. Můžete si pořídit laser s parametry, které potřebujete pro vaši práci s možností pozdějšího upgradu v závislosti na vašich požadavcích. Budete tak mít vždy stroj, který je přesně na míru vašim potřebám. V závislosti na vašich požadavcích lze laser použít jako laserovou gravírku nebo nástroj pro řezání. Pro vyšší komfort obsluhy je Speedy 100 již v základu vybaven následujícím příslušenstvím – automatické zaostřování, Air assist k ofukování místa gravírování pro čistší řez, speciální řezací stůl Honeycomb, ovládací software JobControl v nejvyšší verzi Expert. V neposlední řadě jde o zvýšení maximální rychlosti mechaniky ze základních 180 cm/s na 280 cm/s, tedy asi o 55%!

Speedy 100 je gravírka zcela revoluční koncepce, umožňující upgrade stroje v okamžiku, kdy potřebujete zvýšit produktivitu výroby. Rozhodující komponenty jsou laserová trubice CeramiCore, mechanika s InPack technologií 2. generace a bezuhlíkovými servomotory i celá nová elektronika. Speedy 100 je určen malým a středním firmám, které se rozhodnou pro moderní technologii. Umožní jim rozšířit možnosti výroby třeba o razítkové štočky z gumy, laserový popis reklamních předmětů či výrobu orientačních systémů, laserové řezání plastů, výrobu štítků pro průmysl…

Speedy 100 může být vybaven laserovou trubicí CO2 s výkonem 30, 45 a 60W a velikostí pracovní plochy 610 x 305 mm. Pro vyšší komfort obsluhy Speedy 100 lze také instalovat volitelné příslušenství – rotační zařízení pro gravůru válcových předmětů, pojízdný podstavec s úložným prostorem, čočky s různou ohniskovou vzdáleností a v neposlední řadě originální odsávací zařízení Trotec Atmos Mono. Zajímavou možností je jistě i prodloužení záruční lhůty ze 2 na 5 let.

Basic set-up

Controls essential functions of the exhaust system from the computer.
Find more
The working table is ferro-magnetic over the entire surface. This means that you can simply use magnets to hold thin materials, such as paper, foils or films, in place.
Find more
Ensures higher productivity and lower running costs thanks to minimum maintenance and optimal protection against dust.
Find more
Innovative laser software that offers maximum operator comfort for preparing your laser jobs. Laser engraving and laser cutting will be as easy as child's play.
Find more
The laser pointer indicates exactly by a red dot where the beam of the laser machine will hit the material.
Find more
Trotec Laser Remote features control of Trotec flatbed lasers and real time feedback. This app is designed get information about the laser status, pause and position laser jobs, or move the laser head.
Find more
With the Software Autofocus, the laser beam is focused for laser engraving, laser marking and laser cutting with just one press of the button.
Find more
Improves the laser engraving on many materials while also protecting the optics of the laser engraving machine.
Find more
Light barriers for optimal adjustment of working height and focusing.
Find more
The Trotec Speedy 100 can very easily be upgraded to a higher engraving speed. You can thus achieve a higher productivity during laser engraving. No structural alterations are required.
Find more
Intelligent cutting with Trotec IPC With the novel laser control module, speed and acceleration are dynamically adapted depending on the cutting path. The process time and the quality of the cutting results are significantly improved.
Find more
Atmos exhaust systems filter particles and odors. They set new standards in terms of comfort during handling, efficiency, and running costs.
Find more
Sends feedback messages from the laser to the computer. This allows you to control essential functions directly from the computer.
Find more
The resonator body where the laser radiation is generated is made of 100% ceramic. CeramiCore® stands for reliability, high engraving quality and longevity.
Find more
Find the right lens for achieving optimal results during laser engraving or laser cutting with Trotec laser machines.
Find more
Při dělení materiálů lze volitelně použít řezací stůl Honeycomb. Použitím řezacího stolu se omezují zpětné odrazy od pracovního stolu, které mohou způsobit poškození spodní části řezaného materiálu.
Find more

Optional accessories

Postscript Converter: Converts postscript formats (EPS, PS, PDF, BMP, JPEG, TIFF) to files that can be processed by laser.
Find more
Monitors the temperature in the engraving compartment and thus reduces the flame risk during laser cutting.
Find more
Prefilters: Pre-separators for high-dust laser engraving and cutting applications Trotec offers an exhaust system specially designed for engraving or cutting of materials that produce a great amount of dust, such as e. g. wood or stamp rubber. In addition to the exhaust system, we recommend the use of a pre-filter, a so-called pre-separator. This exhaust system has been designed specifically …
Find more
Trotec Atmos Mono exhaust system is designed to Trotec lasers for the production of rubber stamps. Electronics allows to control the device using a laser engraving machine from software A.D. Logic. Exhaust activity is monitored by software and operator is informed on time about eg. a state of filters and automatically prompts you to change them. The two-stage cleaning system - a compact dust …
Find more
Mechanický předfiltr k laseru je vhodný zejména pro výrobce razítkových štočků. Pasivní zařízení s vysokým stupněm filtrace se zapojí mezi laser a odsávač a jeho úkolem je zachytit co největší množství prachu a prodloužit tak životnost hlavního mechanického filtru v odsávači.
Find more
Is required for laser engraving round, cylindrical and conical objects, such as glasses or bottles. Simply insert it in the engraving compartment and attach.
Find more
Univerzální samostředící sklíčidlo, které je upraveno pro namontování na standardní rotátor Trotec. Sklíčídlo umožňuje nejen přímo upínat předměty, ale i nejrůznější adaptéry, držáky, apod.
Find more
The trolley table converts your Speedy into a standing unit. Also available with storage shelf for essential materials.
Find more