Gravírování a řezání plastů

Laserové gravírování a řezání PP, PET, PC, PMMA, PS, PES, PA, a mnoha dalších plastů

Laserové stroje Trotec se používají pro řezání a značení široké škály plastů. Ať už chcete laserem řezat plastové materiály nebo gravírovat polyethylen a silikon - nabízíme Vám optimální laserový systém pro vaši aplikaci.

Jak funguje řezání plastů laserem?

Řezání akrylátu je jednou z nejčastějších laserových aplikací. Avšak i jiné plasty, jako je například polykarbonát, polypropylen a polyethylen mohou být také řezány laserem. Typicky se lasery CO2 používají pro tento typ řezání. Vlnová délka laserového zdroje reaguje velmi dobře s velkým počtem plastických materiálů.

Jaké jsou výhody při používání laserů pro řezání a gravírování plastů?

V závislosti na druhu plastu, laserové řezání, gravírování a značení nabízejí řadu výhod: Například při řezání akrylátu laserem bude uživatel ohromen hladkými vyřezanými hranami. Při práci s polykarbonátovými filmy může laser výhodou díky neopálenému řezu a jeho vysoké rychlosti zpracování. Laserové řezání polyesteru bude vyrábět čistou utěsněnou řezací hranu.

Jak funguje značení a gravírování plastů laserem?

Mnoho komerčně používaných plastů může být trvale označeno a gravírováno a tím získáte ochranu proti padělání a ve vysoké kvalitě. Vysoká flexibilita a krátké časy pro nastavení umožňují hospodárného značení i malých sérií. Typicky jsou aplikovány texty, Datamatrix kódy nebo loga. Vláknové lasery se používají převážně pro značení a gravírování.
Následující materiály jsou zvláště vhodné pro tento proces: ABS, PA, PI, PES, PC.

Proč lasery řežou rychleji než řezací plotr?

Přesně nastavené pojezdy os a inovativní technologie ovládání zaručuje, že laserové řezání s laserem Trotec je rychlé a přesné. Na rozdíl od řezacích plotrů, nevzniká žádný odpor materiálu při použití laseru. Výsledkem je, že práce s laserem je rychlejší. Další plus: Není nutné zvedat nebo otočit laserový paprsek pomocí nože. Laserové systémy Trotec plně využívají tuto výhodu v rychlosti a detailu, a to zejména při práci s jemnými geometriemi.

Musím upevnit materiál na pracovní ploše laseru?

Ne. Laser nevyvíjí žádný tlak na materiál během procesu, není nutné upínání nebo jakýkoli jiný typ fixace. Stačí vložit výrobek a spustit laserový proces. To šetří čas a peníze při přípravě materiálu.

Plasty, které mohou být řezány, značeny a gravírovány laserem:

MateriálZkratkaNázev značky
PolyamidPANylon®
PolyoxymetylénPOMDelrin®
PolyesterPESThermolite®, Polarguard®
Polyetylén teraftalátPETMylar®
PolyimidPIKapton®
PolystyrenPS 
Polymetyl-metakrylátPMMAPlexiglas®
PolykarbonátPCLexan®, Makrolon®
PolypropylenPP 
Acrylonitrile butadiene styrene co-polymerisateABS

Doporučené lasery pro práci s tímto materiálem