Jak vybrat ten správný laser pro vás?

Jak vybrat laser? Při výběru je důležité zvážit řadu faktorů, které ovlivní vaše konečné rozhodnutí. Na stránce www.megaflex.cz/lasery vám nabízíme průvodce, který vás provede všemi aspekty výběru ideálního laseru. V Megaflexu se zaměřujeme nejen na prodej kvalitních laserů, ale i na pomoc zákazníkům při výběru nejlepšího řešení pro jejich specifické požadavky.

Jak vybrat laser: přínos laserů v průmyslových aplikacích

Lasery v průmyslových aplikacích jsou stále častěji používané pro svoje klíčové vlastnosti, jako je bezkontaktní proces bez nutnosti upínání materiálů či jejich částí, nulové nároky na spotřební materiály a rychlost nebo bezobslužný provoz. Pro některé aplikace, jako je např. značení v dutinách, se dokonce jedná o jedinou možnou technologii. Lasery se používají pro rychlé gravírování a značení v automobilovém, spotřebním, potravinářském i reklamním průmyslu. Laserové řezačky s vysokou přesností dokážou dělit materiály bez ohledu na tvar výřezu. Lasery jsou nezbytné v různých odvětvích, včetně výroby, designu a také ve vývoji a vzdělávání, díky možnostem pracovat s rozmanitými materiály a povrchy.

jak vybrat laser
jak vybrat laser

Jak vybrat laser: typy laserů, které Megaflex nabízí:

Megaflex je autorizovaným distributorem vynikajících plošných laserů TROTEC a výrobcem značících laserových systémů Megaflex SHINE, které najdou využití zejména v oblasti průmyslového značení. Tyto lasery tvoří nepochybnou technologickou špičku na českém a slovenském trhu.

Megaflex nabízí různé typy laserů: univerzální gravírovací a řezací lasery Trotec, které jsou ideální pro přesné a detailní gravírování různých materiálů; lasery pro značení, specializované na trvalé značení produktů pro sledovatelnost a identifikaci; a řezací lasery, které poskytují čisté řezy pro výrobní aplikace. Každý typ laseru je navržen pro specifické průmyslové potřeby a aplikace. 

Pro podrobné informace a specifikace týkající se laserů, které Megaflex nabízí, včetně jejich průmyslových aplikací, typů laserů a dalších relevantních informací, můžete navštívit stránku www.megaflex.cz/lasery. Zde najdete komplexní přehled dostupných produktů a služeb, které Megaflex poskytuje.

Jak vybrat laser: Co je důležité při výběru laserů

Hledáte špičkový gravírovací laser? Nebo máte plán výroby a potřebujete ověřit využití laserů pro výrobu? Podívejte se na náš specializovaný web www.megaflex.cz/lasery, kde nabízíme plotrové a průmyslové laserové systémy značek Trotec a Shine, nebo nám rovnou zvolejte, naši profesionálové jsou tu pro vás.

Při výběru konkrétního laseru z nabídky Megaflexu jsou klíčovými faktory především – dobře zvolený stroj pro konkrétní potřeby zákazníka. Je potřeba zohlednit individuální nároky na výkon, přesnost a efektivní a kvalitní zpracování.

Důležitá je také kompatibilita s různými požadovanými materiály, které bude zákazník nejčastěji používat, aby zařízení odpovídalo specifickým požadavkům plánovaných projektů a výroby.

Velikost a v některých případech i mobilita laseru jsou rovněž podstatné faktory při výběru konkrétního stroje pro práci v různých prostředích.

Nezbytná je také softwarová podpora a intuitivní uživatelské rozhraní, které usnadňuje práci s laserem a zvyšuje produktivitu.

To vše Megaflex nabízí a jsme připraveni vám pomoci s výběrem toho nejvhodnějšího laserového systému pro vás.

Jak vybrat laser: Specifika různých typů laserů

Gravírovací lasery: ideální pro dekorování

Gravírovací lasery od Megaflexu jsou vhodné pro precizní a detailní práci s širokou škálou materiálů. Tyto stroje poskytují vynikající výsledky v oborech, jako je personalizace předmětů, umělecké gravírování, reklama a průmyslová výroba.

Značicí lasery: pro trvalé značení

Značicí lasery od Megaflexu jsou určeny pro trvalou a neodstranitelnou gravuru identifikačních značek na různých materiálech. Jsou ideální pro průmyslové využití, kde je důležitá trvanlivost značení. Využití nachází i v reklamním průmyslu.

Řezací lasery: silné a efektivní nejen pro průmyslové využití.

Řezací lasery značky Trotec od Megaflexu poskytují vysoký výkon a produktivitu, což je klíčové pro průmyslové aplikace, kde je požadována rychlost a přesnost. Tyto stroje jsou navrženy pro řezání široké škály materiálů a jsou ideální pro výrobní procesy, které vyžadují čistý řez bez nutnosti dokončovacích operací, jako jsou obrušování či leštění.

 

Jak vybrat laser: Příklady využití laserů

Lasery mají dnes opravdu všeobecné využití ve všech oblastech lidské činnosti. Pomáhají ve firmách zaměřených na různé typy projektů. 

Megaflex například dodal již řadu laserů, které výrazně usnadnily výrobu razítkových štočků pro razítka TRODAT. Laserové systémy Trotec a SHINE používají malé i větší firmy v Česku i na Slovensku. Jsou to především ty, které potřebují gravírovat, řezat nebo značit různé typy materiálů, vyrábět orientační systémy či personalizovanou gravuru. 

Lasery mají své místo v jakékoliv výrobě, potravinářském průmyslu, v oblasti výroby zbraní nebo v automobilovém průmyslu, kde zlepšují přesnost a kvalitu výrobních procesů. Tato široká možnost aplikací ukazuje všestrannost a efektivitu laserů ve různých odvětvích.

Laserové gravírky Trotec se také uplatňují ve školních a univerzitních aplikacích, podporují výuku technických předmětů, umožňují studentům vytvářet složité a zároveň kreativní projekty.

Jak vybrat laser: Jak lasery přispívají k udržitelnosti a jak bezpečné v provozu jsou

Lasery přispívají k udržitelnosti tím, že nabízejí alternativy k zastaralým metodám výroby, ale s nižší uhlíkovou stopou. Lasery mohou také dramaticky snížit náklady a odpad materiálu, právě díky vysokému výkonu a přesnosti. Tak lasery otevírají cesty k environmentálním a ekonomickým přínosům v různých technologických segmentech. Mají potenciál na zvýšení efektivity a univerzality. Nabízejí výhody jako je snížená spotřeba energie, právě díky rychlosti výroby, což přispívá k nižším celkovým provozním nákladům a menšímu dopadu na životní prostředí. 

V oblasti bezpečnosti při používání laserů je nezbytné dodržovat bezpečnostní opatření při práci, aby se minimalizovalo riziko. Bezpečnostní normy a regulační opatření klasifikují lasery podle s nimi spojených rizik a definují požadovaná bezpečnostní opatření pro osoby, které s lasery pracují. Dodržování těchto bezpečnostních opatření a norem je klíčové pro zajištění bezpečného používání laserů ve všech aplikacích. Laserové systémy Trotec a SHINE jsou z hlediska laserové bezpečnosti podle normy ČSN EN 60 825 zařazeny do zařízení 1. resp. 2. třídy a jsou tedy při provozu pro obsluhu zcela bezpečné.

Zákaznická podpora

Megaflex jako prodejce a poskytovatel servisu laserů nabízí komplexní systém technické podpory, který zahrnuje služby našich techniků, vzdálenou údržbu, servis a objednávání náhradních dílů a na vyžádání také personalizované školení o laserových systémech. Podporu je možno kontaktovat telefonem +420 284 829 696 nebo e-mailem na laser@megaflex.cz. S důvěrou se můžete se svými dotazy obrátit na vedoucího oddělení laserů Mgr. Jiřího Duška. Našim zákazníkům také nabízíme různé možnosti zakoupení výhodných balíčků servisu na delší časové úseky.

Jak vybrat ten správný laser pro váš projekt?

Při výběru nejvhodnějšího laseru skutečně záleží na konkrétních potřebách projektu. Proto je nejlepší obrátit se na Megaflex a naše odborníky, kteří vám poradí a projdou s vámi krok za krokem vaše představy a možnosti.

Můžete si také pro základní orientaci na webu přečíst informace o každém našem nabízeném laserovém systému, kde zjistíte potřebné informace. Při výběru bude záležet na tom, s jakými materiály a při jakém výkonu a v jakém prostředí budete chtít s lasery pracovat a jaké jsou vaše prostorové možnosti ohledně velikosti stroje.

Rádi vám s výběrem pomůžeme, obraťte se na nás. Podporu je možno kontaktovat telefonem +420 284 829 696 nebo e-mailem na laser@megaflex.cz.

Reference a realizované zakázky

Dodali jsme více než sto laserů do různých firem, výroby, prodejcům razítek TRODAT i vzdělávacích institucí v Česku i na Slovensku. Na naší webové stránce věnované laserům v dolní části stránky najdete interaktivní mapu s místy, kde lasery od Megaflexu již slouží.

Jak vybrat laser: FAQ (Časté dotazy)

Optimálním řešením je kombinovaný laserový systém Trotec označovaný „flexx“, vybavený dvěma lasery – CO2 a vláknovým. Pokud ale máte velký objem značení, doporučujeme zvážit pořízení dvou laserových systémů, portálový Trotec CO2 pro organické materiály a například SHINE nebo Speedmarker na značení kovů.

Pro vyřezávání papíru můžeme doporučit jakýkoli z portálových laserů Trotec od modelu Speedy 50 až po Speedy 400.

Standardním CO2 laserem ne, pouze laserem s velmi krátkým tzv. pikosekundovým pulzem.

Portálové CO2 lasery Trotec se pro ořezávání vtoků úspěšně používají v mnoha výrobních společnostech. Pro snadnou opakovatelnost je ideální výlisky usazovat do přípravku. Pro výběr vhodného modelu laseru kontaktujte naše laserové oddělení – mail: laser@megaflex.cz.

Tady mohu doporučit Model Trotec Speedy 500. Má pracovní plochu 1245 x 710 mm a výkon od 60 do 200 W. Na proříznutí 1 mm materiálu potřebujete min. 10 W. Tedy pro 10 mm masívu nebo PMMA musíte zvolit min. 100 W laser, ale pro zajištění vyšší řezací rychlosti bych doporučil spíše 120 nebo 200 W. Musím vás ale upozornit, že například polykarbonát lze laserem sice řezat, ale řez je žlutý až hnědý a proces řezání je doprovázen intenzivním zápachem. Gravírovat a řezat laserem PVC je zakázáné. Dochází totiž k uvolnění chlorovodíku, který je dráždivý a nelze ho odstranit jinak, než spalováním při vysoké teplotě.

Podle vašeho popisu došlu ke znehodnocení filtru v odsávacím zařízení pryskyřicí uvolněnou při řezání dřeva. Máte v podstatě dvě možnosti, jak situaci řešit. Buď použít odsávací zařízení Trotec Atmos Duo a předfiltrem Trotec VA5-2 s aditivy (aditiva filtr ochrání před zalepením. Druhou možností je pak použití ventilátoru, který vám v Megaflexu můžeme také nabídnout. Požadavek na objem odsávaného vzduchu a na podtlak, byste měli najít v manuálu k vašemu zařízení.

Ano, pro výrobu razítkových štočků můžete použít několik modelů značky Trotec. Jakýkoli model z prémiové řady Trotec Speedy (Speedy 50, Speedy 100, Speedy 300) je vhodný. K tomu doporučuji i odsávací zařízení s prachovým a pachovým filtrem Atmos Cube nebo Atmos Pure. Při velkém objemu razítek doporučujeme zařadit mezi laser a odsávač předfiltr Trotec VA5-1 s mechanickým nebo VA5-2 s motorizovaným čištěním.

Poptávali jste laserovou gravírku pro gravírování a řezání dřeva, plastů a gumy. Proto jsme vám nabídli kvalitní gravírku vybavenou kovou laserovou trubicí s keramickým jádrem značky Iradion, které se instalují do všech laserových systémů Trotec Speedy i Trotec Q400 RF. Umožňují totiž rychlé gravírování. V laciném laseru, který jste si našli na internetu, je s největší pravděpodobností zdrojem laserového paprsku skleněná trubice. Je sice levná a hodí se především na řezání materiálů. Protože pomalu zapaluje a zhasíná, nehodí se na rychlé gravírování (max. rychlost je cca. 20 – 30 cm/s, zatímco s kovovou trubicí je až 420 cm/s) a na gravírování razítkových štočků není vhodná vůbec. Skleněná trubice má také mnohem kratší životnost. Nákup levného laseru určitě nedoporučujeme. Mnozí zákazníci se nejprve spálili a platili horentní částky za opravy levného laseru a pak teprve přešli k nám a koupili si značkový, s minimem závad a se servisem.

Pro značení kovů jsou určené stroje vybavené vláknovým laserem, anglicky fiber laser. Z naší nabídky doporučuji se podívat na laserové systémy SHINE Fiber a Trotec Speedmarker. Jsou určeny jednak pro instalaci do výrobních linek, ale prodávají se i pro individuální značení a jsou zabudované do tzv. pracovních stanic. Můžete vybírat podle výkonu, velikosti pracovní plochy, manipulace s materiálem, a podobně. Vláknový laser najdete i v portálových gravírkách Trotec Speedy s označením „flexx“. Co se týče řezání kovů – tam je odpověď jiná – na řezání se lasery SHINE Fiber, Speedmarker ani lasery řady flexx nehodí, nemají potřebný výkon a ani speciální procesní hlavu.