Řezání a gravírování dřeva

Lasery Trotec se optimálně hodí pro laserové gravírování a laserové řezání dřeva jako jsou například hračky, dekorativní předměty, umělecké rukodělné výrobky, suvenýry, vánoční ozdoby, dárky, architektonické modely a pro intarzie.

Řezání a gravírování masivního dřeva

Prvotřídní označení šperků a hraček z masivního dřeva pomocí našich gravírovacích a řezacích laserů

Technické parametry

Druhy dřeva vhodné pro laserové řezání a gravírování:

  • Olše
  • Balza
  • Buk
  • Cedr
  • Měkké dřevo
  • Tvrdé dřevo
  • MDF
  • Dýha

Jak funguje řezání a gravírování dřeva laserem?

Při řezání a gravírování dřeva laserem jsou zvláště důležité vysoká rychlost zpracování a čisté hrany. Lasery Trotec vytvářejí čistý řez a přesné hrany, a to i při vyřezávání velmi složitých tvarů a při práci s různými velikostmi objektů. Při řezání a gravírování laserem navíc nevznikají žádné piliny a tak odpadají časově náročné a složité procesy čištění.

Jak může být dřevo řezáno a gravírováno laserem?

Při řezání nebo gravírování dřeva laserem jsou často nejdůležitější personalizace a individualizace: text nebo řádky jsou aplikovány např. na fotorámečky pro zvýšení jejich hodnoty; loga nebo dokonce i fotografie mohou být realizovány laserem s neuvěřitelnými detaily. Horká ražba pomocí razidla nemůže produkovat tak přesné a jemné detaily, stejně jako není možné ihned přepnout na jiný motiv. Použití laseru poskytuje uživateli s extrémní flexibilitu a schopnost zušlechtění dřeva ve velmi vysoké kvalitě.

Může dřevo hořet během řezání laserem?

V řezací mezeře materiálu laser vytváří vysokou teplotu, která je vyšší, než je teplota sublimace dřeva. Pod laserovým paprskem se najednou dřevo odpaří – jinými slovy sublimuje  ve formě kouře, který rychle uniká. Tento kouř také odvádí teplo vznikající při řezání. V důsledku toho, je zde pouze relativně nízké tepelné namáhání materiálu v blízkosti řezaného místa. Jen přesným zaostřením, výběrem vhodné optiky a přidáním stlačeného vzduchu může být vytvořen kvalitní řez. Řezné hrany s jejich hnědou barvou lze často účinně použít v modelech.

Mohu řezat a gravírovat laserem jakýkoliv typ dřeva?

Vzhledem k tomu, že dřevo je přírodní materiál, musí uživatel laseru zvážit jeho různé vlastnosti, jako je například hustota vláken a obsah pryskyřice. Měkké druhy dřeva, jako je např. balza, vyžadují nižší výkon laseru a mohou být řezány vyšší rychlostí. Tvrdá dřeva, jako jsou například dub nebo buk, vyžadují naopak vyšší výkon laseru. Při práci s MDF, který se skládá z lisovaných dřevěných vláken, Trotec doporučuje použití stlačeného vzduchu.

Musím upevnit materiál na pracovní ploše laseru?

Ne. Laser nevyvíjí žádný tlak na dřevo během zpracování, proto není nutné upínání nebo jakýkoli jiný typ fixace. Stačí vložit výrobek a spustit laserový proces. To šetří čas a peníze při přípravě materiálu. To představuje velkou výhodu proti frézování dřeva CNC frézkou, kdy musí být naopak desky upnuté v dané poloze a navíc musí být často fixovány pomocí vakua.

 

Objevte naši galerii nápadů a referencí

Máte zájem o další informace týkající se laserových řezacích strojů pro práci se dřevem?

Kontaktujte nás zdarma.

Vhodné lasery pro
tento materiál